Dla rodziców

DEKALOG RODZICA

  1. NIE SKRACAJ OKRESU DZIECIŃSTWA – przez ograniczanie dziecku czasu na zabawę, spotkania z kolegami, odpoczynek. To sprzyja zdrowiu i uspakaja psychikę. Zajęcia dodatkowe planuj tak, by nie przeciążać nadmiarem obowiązków.
  2. DOSTRZEŻ I POCHWALAJ każdy oryginalny pomysł dziecka – to je zachęci do twórczej pracy. Krytykuj oszczędnie i zasłużenie. Unikaj porównań do innych dzieci.
  3. STARAJ SIĘ JE UCZYĆ DOBRYCH , BEZKONFLIKTOWYCH RELACJI z rówieśnikami i osobami dorosłymi, pokazuj mu przykłady takich zachowań, tłumacz, dlaczego tak właśnie należy się zachowywać.
  4. OKAZUJ MU, ŻE Z OPTYMIZMEM PATRZYSZ NA JEGO PRZYSZŁOŚĆ , masz zrozumieć , że jest ono odrębnym człowiekiem . Nie obarczaj go swoimi niezrealizowanymi marzeniami. To tylko tobie się wydaje , że wiesz lepiej, czego pragnie twoje dziecko. Zamiast zniechęcać je do realizacji własnych pragnień , doradzaj , jak je urzeczywistnić i staraj się mu w tym pomóc.
  5. UCZ DZIECKO, ŻE NIE ZAWSZE MUSI BYĆ GÓRĄ w kontaktach z innymi ludźmi. Wytłumacz , że lepiej być skutecznym , niż mieć przewagę.
  6. NIE WYRĘCZAJ GO WE WSZYSTKIM. Musi doświadczyć na własnej skórze swoich wyborów i ich konsekwencji, nawet jeśli czasem są dla niego nieprzyjemne.
  7. ZNIECHĘCAJ DO ŚLEPEGO ULEGANIA MODZIE. Pokazuj , że prawdziwa atrakcyjność człowieka ma niewiele wspólnego z jego powierzchownością , a znacznie więcej ze sposobem bycia, kreatywnością , pogodą ducha , umiejętnością okazywania pozytywnych uczuć.
  8. NIE GDERAJ. Jeśli będziesz zamęczać dziecka nieustannymi wymówkami, będzie udawać głuchego.
  9. Pamiętaj, że CZAS POŚWIĘCONY DZIECKU oraz autentyczne zainteresowanie jego sprawami są o wiele cenniejsze od drogiej zabawki, ubrania najbardziej nawet atrakcyjnego prezentu.
  10. Pomyśl przez chwilę w czym pobudzasz do gniewu swoje dziecko i ZACZNIJ NAD TYM PRACOWAĆ.