Adaptacja w żłobku
INFORMACJE EDUKACYJNE DLA RODZICA
- Pójście do żłobka to wielka zmiana dla dziecka, wyrwanie go z jego dotychczasowego świata. Naruszona zostaje jedna z najważniejszych dla człowieka potrzeb – poczucie bezpieczeństwa, a to związane jest z dużą dawką lęku u dziecka
- Niwelowanie lęku i stresu dziecka – poprzez częste rozmowy z dzieckiem. Przybliżanie dziecku nowego otoczenia – żłobka, co tam będzie, co będzie się działo, przypominanie o zajęciach, oglądanie zdjęć.
- Skrócenie pobytu dziecka w pierwszych dniach np. do obiadu. Dziecko szybko się męczy, zwłaszcza, gdy ma dużo wrażeń, stopniowo można wydłużać ten czas pobytu, nie „rzucać” malucha na głęboką wodę, ale powoli i stopniowo adaptować do nowych warunków. Jesteśmy otwarci na indywidualne ustalenia warunków adaptacji, doradzając Państwu w tej kwestii.
- Wspieranie samodzielności dziecka – jego przejawu dążenia do niezależności, dziecko będzie wtedy pewniejsze, a nie będzie uczone bezradności. Samodzielność w jedzeniu, myciu, toalecie, ubieraniu się, rozbieraniu – im dziecko jest samodzielniejsze tym łatwiej jest mu dostosować się do nowych warunków.
- Odstawienie wózków, kubeczków, smoczków, miksowanego jedzenia – jest konieczne, im wcześniej to zrobimy tym lepiej.
- Przygotowanie dziecka do rozstania i nieobecności rodziców – zostawianie dziecka na dłużej u babci, cioci itp.
- Dotrzymywanie słowa – np. jeśli obiecamy, że odbierzemy dziecko wcześniej.
- Nie okłamywanie dziecka, bo następnym razem już nie uwierzy – zarówno co do długości pobytu, jak i pożegnania – nie wolno uciekać przed dzieckiem. Trzeba powiedzieć dziecku wyraźnie – „że muszę iść”, można poprosić nauczyciela o pomoc, czasem o przytrzymanie dziecka, które płacze i się wyrywa, co jest konieczne.
- Pożegnanie bez pośpiechu, dziecko musi też mieć czas na rozstanie, ale też bez nadmiernego przedłużania.
Adaptację dostosowujemy do potrzeb rodziców i może mieć różne formy. Np. rodzic może być obecny przez pewien czas na zajęciach z dzieckiem, ale w taki sposób, aby pozwalał dziecku na swobodną zabawę. Może to trwać od jednego do 5 dni w określonych godzinach umówionych z wychowawcą i dyrektorem ds. pedagogicznych. Obecny rodzic zobligowany jest jednak podpisać umowę wolontariacką ze żłobkiem, jeśli adaptacja przekracza więcej niż dwa dni.
Inna forma adaptacji to praktykowana w sierpniu integracja grupy wiekowej z panią wychowawczynią i pomocą przy obecności rodziców.